LOADING....!!!!!

Jak doma bojovat s zubním kamenem pod dásní?

vypsané : lis, 21 2023

Jak doma bojovat s zubním kamenem pod dásní?

Co je zubní kámen a jak vzniká?

Každý z nás už někdy slyšel o nepříjemném problému zvaném zubní kámen. Tento pevný útvar, který se tvoří na povrchu zubů i pod dásněmi, má nejen neestetický efekt, ale hlavně zdravotní rizika. Ale co to vlastně zubní kámen je a jak vzniká?

Zubní kámen je nemilý důsledek neadekvátní ústní hygieny. Jedná se o přeměněný zubní povlak, který pokud není pravidelně odstraňován, tuhne a mění se v pevný útvar. Někdy si ho sice můžeme všimnout jako žlutavou skvrnu na zubech, častěji ale roste pod dásní, kde ho nelze vidět.

Proč je důležitá prevence?

Zubní kámen vzniká relativně rychle – za 14 dní až 1 měsíc, je proto potřeba o zuby pečovat denně. Pokud tuto péči zanedbáme, může dojít k zánětu dásní, tzv. gingivitidě. Ta může pokračovat až do parodontitidy, což je onemocnění, při kterém dochází k postupnému ztrácení tkání podporujících zuby.

Je důležité si uvědomit, že prevence je klíčem. Může se zdát, že se jedná o banalitu, ale odpovídající péče o ústní dutinu vám může ušetřit hodně nepříjemností. A nejen to - ušetří vám to i peněženku. Návštěvy u zubní hygienistky a zubního lékaře za účelem odstranění zubního kamene se totiž neřadí mezi nejlevnější.

Jak se zubnímu kameni bránit doma?

Boj se zubním kamenem má tři základní pilíře: správnou techniku čištění, kvalitní toaletní potřeby a pravidelný dohled odborníka. Pokud se těchto tří zásad držíte, máte velmi dobré předpoklady pro úspěšný boj se zubním kamenem.

Začněme tedy technikou čištění zubů. Nejdůležitější je, že čištění zubů by mělo být důkladné a mělo by trvat minimálně dvě minuty. Mnoho lidí si myslí, že pokud si zuby vyčistí rychlými pohyby, tak je to efektivnější. Opak je pravdou. Pro správné čištění zubů je důležitý systematický postup, kdy se člověk postupně věnuje každému zubu a podrobně ho vyčistí.

Kvalitní toaletní potřeby - Tvůj nejlepší parťák

Zubní kartáček, zubní nit či mezizubní kartáček a kvalitní zubní pasta jsou základ. V dnešní době jsou stále populárnější elektrické kartáčky, které mají mnoho výhod. Zejména dokážou lépe odstranit zubní plak než klasické ruční kartáčky. Při výběru zubní pasty je dobré sáhnout po takové, která obsahuje fluorid. Ten pomáhá posilovat sklovinu a zvyšuje odolnost zubů proti zubnímu kameni.

Přesto nepodceňujte ani zubní nit a mezizubní kartáčky. Ty se postarají o čištění prostorů, kam se zubní kartáček nedostane. Mizí tak možnost usazení se zubního kamene na místech, která by byla hůř přístupná.

Sebelepší péče doma nestačí

Pravidelné navštěvování zubní hygienistky a zubního lékaře je základ. A i když máte pocit, že si o zuby pečujete dostatečně, přesto je možné, že vám nějaký ten zubní kámen unikne. A právě zde přichází na řadu odbornický přístup. Navíc, díky pravidelným prohlídkám můžete předejít nejen problémům s dásněmi, ale také vzniku zubních kazů. Ať je to jakkoli, naše domácí péče nikdy nezastoupí profesionální péči o naše zuby.

Zajímavosti o zubním kameni

Jednou z věcí, ke kterým mám popisovaný problém osobní vztah, je pokus o vlastnoručné očištění zubů od zubního kamene. To se mi stalo před pár lety, a můžu vám říci, že je to opravdu zážitek, který bych nikomu nepřál. Když jsem v zrcadle spatřil žlutou skvrnu na zubu, rozhodl jsem se ji odstranit sám. Měl jsem pocit, že to zvládnu bez problémů, ale opak byl pravdou. Kromě toho, že jsem skoro zlomil zubní kartáček, nezvládl jsem odstranit zubní kámen a ještě k tomu jsem si způsobil velkou bolest. Od té doby se občas přistihnu, jak se musím smát nad svou naivitou.

Abych vám dodal něco málo z teoretické stránky - víte, že zubní kámen může mít různé barvy? V závislosti na tom, co konzumujete, může mít zubní kámen různé odstíny. U kouřáků je často hnědý nebo černý, u milovníků čaje a kávy může zubní kámen naberat na žlutých až hnědých tónech. Rozebírat zubní kámen jako módní doplněk by ale asi nebylo to pravé ořechové.

Mýtus vs. realita

Existuje mnoho mýtů o tom, jak se zbavit zubního kamene. Jeden z nich říká, že konzumace ovoce, především jablek, může pomoci jeho odstranění. To ale bohužel není pravda. I když jablka určitě přispívají k našemu celkovému zdraví a mohou čistit jazyk, na zubní kámen nemají prakticky žádný vliv.

Dalším mýtem je, že kousání tvrdých věci, například ořechů, může pomoci odstranit zubní kámen. Opět, tento mýtus je lichý. Tvrdé kousání může naopak vést k poškození zubů.

Zubní kámen a systémové onemocnění

Existuje několik studií, které ukazují na spojitost mezi orální hygienou a celkovým zdravotním stavem člověka. Například, lidé s parodontitidou, což je onemocnění způsobené zubním kamenem, mohou mít vyšší riziko vzniku srdečních onemocnění. Je to důvod navíc, proč bychom neměli podceňovat péči o naše zuby a dásně.

Další studie naznačují, že chronický zánět v ústech může ovlivnit metabolismus cukrů a tedy přispívat k vývoji cukrovky. Odborníci stále zkoumají přesný mechanismus tohoto vztahu, ale je zřejmé, že naše péče o ústa má dalekosáhlé důsledky pro naše celkové zdraví.

Závěrem

Zubní kámen je nepříjemnost, které bychom měli předcházet pravidelnou a důkladnou péčí o zuby a dásně. Pamatujte, že sebelepší domácí péče nestačí a je nutné navštěvovat pravidelně zubního lékaře i zubní hygienistku. Ačkoli si myslíme, že náš úsměv je v pořádku, mohou se pod dásněmi skrývat neviditelné problémy.

A tak se teď usmějte do zrcadla a děkujte svým zubům za to, co pro vás dělají každý den. A pak si je pořádně vyčistěte, protože jak říkám - prevence je základ!

Sdílejte to dál

Napsat komentář

o autorovi

Jakub Svoboda

Jakub Svoboda

Jsem zkušený stomatolog se zálibou v psaní o péči o zuby. Pracuji v renomované stomatologické klinice v Plzni, kde se každý den snažím pomáhat pacientům dosáhnout nejlepších výsledků v oblasti orální hygieny. Věřím v přínos moderních technologií v stomatologii a neustále se snažím zdokonalovat své dovednosti tím, že se učím o nejnovějších trendech a výzkumech v oboru. Mimo práci trávím čas psaním informativních článků a blogů o péči o zuby, což považuji za svůj malý příspěvek ke zlepšení zubní hygieny ve veřejnosti.

náš související příspěvek

související blogy

Jak dlouho vydrží zubní implantáty?

Jak dlouho vydrží zubní implantáty?

Ahoj, jsem vaše průvodce světem zubní protetiky. Dnes se podíváme na to, jak dlouho mohou vydržet zubní implantáty. Rád bych vám poskytl ucelený pohled na životnost těchto moderních zubních řešení, jak se o ně řádně starat a jaký vliv má na jejich trvanlivost pravidelná péče. Zjistíte, jaké faktory mohou zkrátit jejich životnost a jak jim předcházet. Připojte se ke mně a naučte se víc o zubních implantátech.

Číst více
Fazety na křivé zuby: Účinnost a trvanlivost řešení

Fazety na křivé zuby: Účinnost a trvanlivost řešení

Fazety jsou jedním z nejoblíbenějších řešení pro korekci křivých zubů. V článku prozkoumáme, jak dlouho fazety vydrží a jak se o ně starat, aby jejich životnost byla co nejdelší. Zjistíte, jaký materiál je pro vaše fazety nejlepší a jaké jsou možné rizika spojené s jejich nošením. Dále se dozvíte praktické tipy pro každodenní péči o fazety.

Číst více
Zubní fazety: Jak vybrat správný materiál

Zubní fazety: Jak vybrat správný materiál

Pokud uvažujete o zubních fazetách, jistě víte, že výběr správného materiálu je důležitý. Cítím, že hlavní rozhodování je mezi porcelánovými a kompozitními fazetami. Porcelánové fazety jsou odolnější a vypadají přirozeněji, zatímco kompozitní jsou dostupnější a lze je snadno opravit. Ale jaký materiál je pro vás ten pravý? Přečtěte si můj článek, kde se pokusím vám s tímto rozhodnutím pomoci.

Číst více